Tačno prije dvije godine Mehmed Baždarević objavio je spisak za posljednje utakmice kvalifikacija za Euro 2016 protiv Velsa i Kipra i na njemu se baš kao i danas nakon duže pauze bio našao Sejad Salihović (32).

Ako se neko ne sjeća, Salihović je u to vrijeme igrao u Kini i nije bio pozivan u reprezentaciju.

Svima je bilo jasno – Salihović je pozvan da protiv Velsa zaigra od prve minute i tako je i bilo. Sejo nikad nije odigrao loše za reprezentaciju, pa je i tad odigrao dobrih 90 minuta i donio čvrstinu sredini veznog reda reprezentacije. BiH je golovima Ibiševića i Đurića u posljednjih 20 minuta slomila Vels, te kasnije i pobjedom na Kipru izborio baraž protiv Irske. U baražu je Salihović igrao prvi meč (1:1) i od tada nije nastupao za BiH.

Dvije godine poslije Baždarević je u istoj situaciji i ponovo vraća Salihovića sa istim zadatkom.

Ovaj put Sejo iza sebe ima tri utakmice u HSV-u u kojima je igrao 30, 45 i 70 minuta. Polusezonu ranije po povratku iz Kine odigrao je 13 mečeva za švicarski St. Gallen.

Da li je to onaj isti Sejo od ranije i hoće li ponovo biti sretan za Baždarevića vidjećemo 7. oktobra na Grbavici.

Jedno je sigurno – ekipa koja ima Salihovića i Pjanića “smrtonosna” je za protivničke golmane iz slobodnih udaraca.