Reprezentacije Rumunije i BiH će večeras od 20,45 sati u Bukureštu igrati meč šestog kola grupe 3 UEFA B Lige Nacija.

Ovo će biti šesti međusobni duel Rumunije i naše selekcije.

Rumuni su ostvarili tri pobjede, dok je Bosna i Hercegovina trijumfovala dva puta uz gol razliku 9:3 na strani Rumunije.

BiH – Rumunija 0:3 07.09.2002.

Prvi susret ovih reprezentacija odigran je 7. septembra 2002. godine na stadionu „Koševo“ u Sarajevu u okviru kvalifikacija za EURO 2004 u Portugalu.

Rumunija je pobijedila ubjedljivo sa 3:0, a golove su postigli Christian Chivu u 7., Dorinel Munteanu u 8. Ioan Ganea u 27. minutu.

Rumunija – BiH 2:0 07.06.2003.

Drugi susret odigran je u Craiovi na stadionu Ion Oblemenco, 7. juna 2003. godina. Golovima Adriana Mutua u 46. i Ioana Ganee u 87. minutu Rumunija je pobijedila sa 2:0.

Interesantan podatak je da je reprezentaciju Rumunije u ova dva susreta vodio Anghel Iordanescu, otac današnjeg selektora Rumunije – Edwarda Iordanescua.

BiH – Rumunija 2:1 26.03.2011.

Na sljedeći međusobni susret se čekalo skoro osam godina i kvalifikacioni ciklus za EURO 2012 u Poljskoj i Ukrajini.

Na stadionu „Bilino polje“ u Zenici pred 12.000 gledalaca BiH je pobijedila rezultatom 2:1.

Rumunija je povela golom Cipriana Marice u 29. minutu, ali su „Zmajevi“ došli do preokreta u nastavku utakmice golovima Vedada Ibiševića u 63. minutu i Edina Džeke u 83. minutu.

Rumunija – BiH 3:0 03.06.2011.

Rumuni su se za poraz revanširali tri mjeseca kasnije, 3. juna na stadionu Giulesti – Valentin Stancescu u Bukureštu, pobijedivši BiH sa 3:0.

Adrian Mutu je donio prednost za Rumune u 36. minutu, da bi Ciprian Marica sa dva gola u 40. i 54. minutu postavio konačnih 3:0.

BiH – Rumunija 1:0 07.06.2022.

Posljednji međusobni duel odigran je 7. juna ove godine na stadionu “Bilino Polje” u Zenici.

Bio je to meč drugog kola grupe 3 UEFA B Lige nacija, a BiH je slavila minimalnim rezultatom 1:0. Pobjedonosni gol za naš tim zabio je Smail Prevljak.