Najbolji bh. fudbaler svih vremena i najuspješniji bh. selektor Safet Sušić danas slavi svoj 68. rođendan.

Popularni Pape je Zmajeve predvodio od 2009. do 2014. godine i našu selekciju odveo prvi put na jedno veliko takmičenje.

BiH je pod vodstvom Sušića izborila nastup na SP 2014. godine u Brazilu i to je do danas jedini nastup Zmajeva na nekom velikom takmičenju.

Sušić je na klupi BiH ostvario 23 pobjede, devet remija i 17 poraza uz gol razliku 83:59.

U nastavku vam donosimo nekoliko najboljih mečeva Zmajeva u vrijeme kada je Pape bio selektor.

BiH – Rumunija 2:1 (26. mart 2011. godine, kvalif. za EURO)

Zmajevi su u martu 2011. godine u Zenici nakon velikog preokreta savladali Rumuniju sa 2:1. Bio je to meč četvrtog kola grupe D kvalifikacija za SP.

Rumunija je nakon prvog poluvremena imala vodstvo. Strijelac gola za goste bio je Marica u 29. minuti.

Ipak, BiH je u nastavku postigla dva gola i ostvarila trijumf. Vedad Ibišević je u 63. minuti poravnao na 1:1, a Edin Džeko je u 83. minuti zabio za pobjedu.

Francuska – BiH 1:1 (11. oktobar 2011. godine, kvalif. za EURO)

Selekcije Francuske i BiH su u Parizu igrale zadnji i odlučujući meč u okviru grupe D kvalifikacija za EURO.

Našem timu je pobjeda donosila plasman na EURO, dok je Francuzima odgovarao i bod.

Zmajevi su poveli u 40. minuti, a fantastičan gol zabio je Edin Džeko,

Ipak, škotski sudija Craig Thomson je u 78. minuti dosudio sumnjiv penal za Francusku. Siguran realizator bio je Nasri i odveo Francuze na EURO.

Lihtenštajn – BiH 1:8 (7. septembra 2012. godine, kvalif. za SP)

BiH je najubjedljiviju pobjedu u historiji ostvarila protiv Lihtenštajna. Bio je duel prvog kola grupe G kvalifikacija za SP odigran u Vaduzu, a Zmajevi su slavili sa 8:1.

Edin Džeko i Vedad Ibišević su zabili po tri gola, dok je Zvjezdan Misimović dva puta tresao mrežu.

Jedini gol za domaće postigao je Christen.

BiH – Grčka 3:1 (22. mart 2012. godine, kvalif. za SP)

BiH je u Zenici u meču grupe K kvalifikacija za SP slavila protiv Grčke rezultatom 3:1.

Izabranici Safeta Sušića su nakon prvog poluvremena imali prednost od dva gola razlike. Džeko je u 30. minuti zabio za 1:0, a šest minuta kasnije Ibišević je udvostručio prednost.

Sve dileme oko pobjednika riješio je Džeko u 54. minuti meča. Počasni gol za Grčku postigao je Gekas u 90. minuti.

Latvija – BiH 0:5 (7. juni 2013. godine, kvalif. za SP)

Zmajevi su jednu od najubjedljivih pobjeda ostvarili u Rigi protiv Latvije u okviru kvalifikacija za SP rezultatom 5:0.

Golova nije bilo u prvom poluvremenu, a onda u Zmajevi u nastavku pogađali pet puta.

Lulić je u 48. minuti zabio za prednost BiH, da bi tri minute kasnije Ibišević postigao novi gol.

Najljepši trenutak dogodio se u 63. minuti kada je Medunjanin fenomenalno pogodio za 3:0.

Pjanić je u 80. minuti po četvrti put matirao golmana Latvije, a dvije minute kasnije Džeko postavlja konačnih 5:0.

Slovačka – BiH 1:2 (10. septembar 2013. godine, kvalif. za SP)

Slovačka i BiH su u Žilini igrali utakmicu osmog kola grupe G kvalifikacija za SP.

Slovaci su nakon prvog poluvermena vodili sa 1:0 golom Hamšika iz 42. minute.

Međutim, Zmajevi su u nastavku postigli dva gola i došli do velike pobjede. Bičakčić je u 70. minuti poravnao rezultat, a preokret i pobjedu BiH donosi Hajrović sjajnim golom u 78. minuti.

Litvanija – BiH 0:1 (15. oktobar 2013. godine, kvalif. za SP)

BiH je historijsku pobjedu ostvarila u Kaunasu protiv Litvanije u zadnjem kolu kvalifikacija za SP 2014.

Zmajevi su golom Vedada Ibiševića iz 68. minute ostvarili pobjedu i plasirali se na Mundijal u Brazil.