Reprezentacije Bosne i Hercegovine i Rumunije do sada su odigrale četiri međusobna susreta i to u okviru kvalifikacija za Evropska prvenstva.

Rumuni su ostvarili tri pobjede, dok je Bosna i Hercegovina trijumfovala jednom, uz gol razliku 9:2 na strani Rumunije.

Iako je protiv Rumunije bilo više teških nego lijepih trenutaka, dueli za vrijeme Safeta Sušića ostavljaju poseban trag. Bilo je to vrijeme stvaranja ekipe koja će se kasnije plasirati na Svjetsko prvenstvo u Brazil, a u lijepom sjećanju ostaje pobjeda od 2:1 nakon teškog preokreta i odlične igre BiH. Emocije Safeta Sušića dovoljno su govorile.

BiH – Rumunija 0:3 07.09.2002.

Prvi susret ovih reprezentacija odigran je 7. septembra 2002. godine na stadionu „Koševo“ (danas Olimpijski stadion Asim Ferhatović Hase) u Sarajevu u okviru kvalifikacija za EURO 2004 u Portugalu.

Rumunija je pobijedila ubjedljivo sa 3:0, a golove su postigli Christian Chivu u 7. minutu, Dorinel Munteanu u 8. minutu i Ioan Ganea u 27. minutu.

Rumunija – BiH 2:0 07.06.2003.

Drugi susret odigran je u Craiovi na stadionu Ion Oblemenco, 7. juna 2003. godina. Golovima Adriana Mutua u 46. minutu i Ioana Ganee u 87. minutu, Rumunija se pobijedila sa 2:0.

Interesantan podatak je da je reprezentaciju Rumunije u ova dva susreta vodio Anghel Iordanescu, otac današnjeg selektora Rumunije – Edwarda Iordanescua.

BiH – Rumunija 2:1 26.03.2011.

Na sljedeći međusobni susret se čekalo skoro osam godina i kvalifikacioni ciklus za EURO 2012 u Poljskoj i Ukrajini.

Na stadionu „Bilino polje“ u Zenici pred 12.000 gledalaca BiH je pobijedila rezultatom 2:1. Rumunija je povela golom Cipriana Marice u 29. minutu, ali su „Zmajevi“ došli do preokreta u nastavku utakmice golovima Vedada Ibiševića u 63. minutu i Edina Džeke u 83. minutu.

Rumunija – BiH 3:0 03.06.2011.

Rumuni su se za poraz revanširali tri mjeseca kasnije, 3. juna na stadionu Giulesti – Valentin Stancescu u Bukureštu, pobijedivši BiH sa 3:0.

Adrian Mutu je donio prednost za Rumune u 36. minutu, da bi Ciprian Marica sa dva gola u 40. i 54. minutu postavio konačnih 3:0.

Svašta se pričalo nakon te utakmice, navodno i da su neki igrači bojkotovali Safeta Sušića, no nakon otrježnjenja došao je sjajan niz koji, te je na kraju malo nedostajalo da se plasiramo na EURO 2012.