Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda govorio je za Federalnu televiziju o pomaku u infrastrukturnim projektima.
Ove godine planiran je početak izgradnje nove južne tribine stadiona Grbavica koju ministarstvo finansira sa 4,7 miliona KM, a u planu je sa Općinom Centar i rekonstrukcija stadiona Koševo.
Magoda je govorio i o povećanoj pomoći sarajevskim klubovima, ali selekcijama BiH, kao i važnoj temi – penziji za najzaslužnije sportiste.
“Ministarstvo je u zadnjih pet, šest godina Želji i Sarajevu davalo oko 250.000, 300.000 KM po klubu. Nakon mog dolaska dali smo po milion KM”, kazao je Magoda, a potom govorio o infrastrukturnim projektima.
Izgradnja nove tribine na Stadionu Grbavica počinje ove godine
“U 2024. godini smo izdvojili rekordne iznose za infrastrukturu. Na to sam ponosan. Mi ćemo formalno sufinansirati, a realno finansirati izgradnju južne tribine Grbavice. Općina Novo Sarajevo radi na svim tim zakonskim regulativama vezano za javne nabavke i da izgradnja počne u 2024. godini.
To nije jedini veliki projekat. Imamo dogradnju UNIS-ovog stadiona u Vogošći, milion i pol KM smo izdvojili za tribinu u Hrasnici. U razgovorima smo sa Općinom Centar i FK Sarajevo za nadogradnju stadiona Koševo, to će biti 13 miliona KM, a mi ćemo biti jedan od najvećih sufinansera. Konačni cilj je da Grbavica i Koševo dobiju kategoriju četiri. Želimo da reprezentacija igra u Sarajevu”, kazao je Magoda.
Magoda je istakao kako sanja dan kada će državni nivo finansirati naše državne selekcije koje većinom ovise o pomoći iz Sarajeva, ali i najavio kako novi zakon o sportu predviđa naknadu za najuspješnije sportiste – koja bi kompenzirala penziju koju u razvijenim državama imaju sportisti nakon svojih karijera.
Kenan Magoda je ministar Kulture i sporta Kantona Sarajevo od 24. marta 2023. godine.
(Reprezentacija.ba)

FK Borac Banja Luka
HŠK Zrinjski Mostar
FK Sarajevo
FK Velež Mostar
NK Široki Brijeg
Arsenal FC
Manchester City
Aston Villa
Manchester United
Švicarska
FC Bayern München
Borussia Dortmund
TSG 1899 Hoffenheim
RB Leipzig
VfB Stuttgart
Inter Milan
AC Milan
SSC Napoli
Juventus FC
AS Roma
Austrija
Bosna i Hercegovina
Rumunija
Kipar
San Marino