U Sarajevu se u ponedjeljak na pripremama za utakmice protiv Belgije i Estonije okupila fudbalska reprezentacija BiH.

Sa prvobitnog spiska selektoru Baždareviću su zbog povreda nastupe otkazali Miralem Pjanić, Sanjin Prcić, Ermin Bičakčić i Jozo Šimunović. Meša je naknadno pozvao Harisa Medunjanina i Nemanju Bilbiju.

Odahnuli smo sa problemom golmana jer Begović brani redovno i dobro za Bournemouth, ali već prvog dana okupljanja reprezentacije jasno je kako će Baždarević protiv Belgije imati najviše problema sa sastavljanjem pouzdane i uigrane zadnje linije. Uzmemo li u obzir da je posljednji meč Mechelena zbog povrede propustio i Edin Cocalić, Baždarević u ovom trenutku na raspolaganju ima samo stopere Tonija Šunjića, Ognjena Vranješa i Darija Đumića.

Nastupi odbrambenih igrača proteklog vikenda:

Sead Kolašinac (Arsenal – Brighton 2:0, Engleska) – 90 minuta igre,

Mateo Sušić (Zimbru – Sheriff 1:2, Moldavija) – 90 minuta igre,

Dario Đumić (Vitesse – Utrecht 1:1, Holandija) – 90 minuta igre,

Ognjen Vranješ (Asteras – AEK 2:0, Grčka) – 90 minuta igre + žuti karton,

Toni Šunjić (Lokomotiv – Dinamo Moskva 3:0, Rusija) – 90 minuta igre,

Avdija Vršajević (Antalya – Osmanli 3:0, Turska) – 90 minuta igre + žuti karton,

Jozo Šimunović (Celtic – Hibernian 2:2, Škotska) – nije konkurisao za susret,

Edin Cocalić (Mouscron – Mechelen 2:2, Belgija) – nije nastupio zbog povrede,

Ermin Bičakčić (Freiburg – Hoffenheim 3:2, Njemačka) – nije nastupio zbog povrede,

Bez obzira na izostanak Miralema Pjanića u veznom redu Meša ima najveću širinu u upravo u sredini terena.  Cimirot se protiv Kipra pokazao kao dobro rješenje i šteta je što nije dobio dodatnu priliku za uigravanje protiv Gibraltara, protiv kojeg je igrao Hadžić koji sada uopšte nije pozvan. Svi sa zebnjom očekujemo da vidimo u kakvoj se formi nalaze povratnici Salihović, Hajrović i Bešić.

Ne treba zaboraviti ni kako Muhamed Bešić može poslužiti na više pozicija jer je debitovao u reprezentaciji upravo na poziciji stopera, te da je poziv na svjetsko prvenstvo u Brazil dobio dok je u Ferencvarošu najčešće igrao desnog beka.

Haris Duljević sa odličnim partijama u drugoj njemačkoj ligi definitivno je potvrdio da zaslužuje veću pažnju, pa da svojom brzinom i tehnikom može napraviti problem protivniku čak i u velikim utakmicama kakva je ova protiv Belgije.

Nastupi veznih igrača proteklog vikenda:

Haris Duljević (Heidenheim – Dynamo Dresden 0:2, Njemačka) – 90 minuta igre + asistencija + žuti karton

Senad Lulić (Lazio – Sassuolo 6:1, Italija) – 90 minuta igre,

Haris Medunjanin (Philadelphia – Seattle 2:0, SAD) – 90 minuta igre

Gojko Cimirot (Larissa – PAOK 1:1, Grčka) – 90 minuta igre,

Izet Hajrović (HSV – Werder 0:0, Njemačka) – igrao od 90. minute,

Danijel Milićević (Club Brugge – Gent 2:1, Belgija) – igrao do 82. minute,

Rade Krunić (Avellino – Empoli 3:2, Italija) – igrao od 58. minute + crveni karton u 85. minuti,

Edin Višća (Goztepe – Istanbul 1:2, Turska) – igrao od 82. minute,

Sejad Salihović (HSV – Werder 0:0, Njemačka) – rezerva,

Mato Jajalo (Ascoli – Palermo 0:0, Italija) – rezerva,

Muhamed Bešić (Everton – Burnely 0:1, Engleska) – nije konkurisao za susret,

Miralem Pjanić (Atalanta – Juventus 2:2, Italija) – nije nastupio zbog povrede,

Sanjin Prcić (Rennes – Caen 0:1, Francuska) – nije nastupio zbog povrede,

Edin Džeko ove sezone već ima osam golova na svom kontu i sigurno je da će biti najveća opasnost za Belgiju – naravno bude li imao upotrebljivih dodavanja iz veznog reda. Vedad Ibišević u klubu pauzira zbog crvenog kartona, ali je sigurno uvijek vrhunsko rješenje za centarfora koji utakmicu rješava jednim potezom. Kenan Kodro bez velike minutaže, te Nemanja Bilbija bez velikog internacionalnog iskustva priliku će tražiti samo u nekom vanrednom slučaju.