FK Velež se oglasio saopštenjem za javnost nakon istupa i reakcija koje su uslijedile poslije dvomeča finala Kupa BiH protiv Zrinjskog.
Iz Veleža poručuju da svoju komunikaciju neće graditi na provokacijama, omalovažavanju protivnika te pokušajima da se sportski prostor pretvori u poligon za podizanje tenzija.
Saopštenje mostarskog kluba prenosimo u cijelosti.
“Povodom javnih istupa i reakcija koje su uslijedile nakon finalnog dvomeča Kupa Bosne i Hercegovine, Fudbalski klub Velež Mostar osjeća potrebu obratiti se bosanskohercegovačkoj sportskoj javnosti.
FK Velež Mostar neće svoju komunikaciju graditi na provokacijama, omalovažavanju protivnika, političkim porukama niti pokušajima da se sportski prostor pretvori u poligon za ideološke aluzije, podizanje tenzija i nacionalna nadmetanja koja sportu ne donose ništa dobro.
Upravo zbog toga ne možemo ostati nijemi kada se ime Veleža, njegovih navijača, grada Mostara, kao i države Bosne i Hercegovine pokušavaju predstavljati kroz prizmu podjela, frustracija i mržnje.
Takve kvalifikacije odlučno odbacujemo!
Velež nije nastao iz mržnje, već je opstao uprkos mržnji. Velež je opstao zahvaljujući ljubavi, pripadnosti, ponosu i ljudima koji su ga čuvali i onda kada je to bilo najteže. Svi oni koji danas historiju ovog Kluba pokušavaju svesti na dnevne provokacije, politikanstvo i površne ocjene očigledno ne razumiju ni historiju, ni Velež, ni Mostar, ali ni srž postojanja naše domovine.
Nećemo bježati od sportskog rezultata. Nikada nismo bježali ni od svojih grešaka, ali naš odgovor neće biti izgovori. Naš odgovor uvijek će biti ljubav, rad i obaveza da budemo bolji.
Da, pružili smo ruku svojim protivnicima. Taj gest nije odraz slabosti, nego izraz dostojanstva, kućnog odgoja, sportskog ponašanja i čistog obraza koji ovaj Klub nosi kroz više od jednog vijeka svog postojanja.
Učinili smo to iskreno i sportski. Ne zato što možemo birati kakav će odgovor biti s druge strane, nego zato što uvijek možemo birati kakvi ćemo biti mi.
Ali kada se tokom finala Kupa Bosne i Hercegovine vrijeđa država Bosna i Hercegovina, a protivniku nakon utakmice upućuju uvrede i provokacije, onda to definitivno ne spada u kategoriju ni evropskih, ni sportskih, ni gospodskih, a ponajmanje mostarskih manira, bez obzira na to koliko snažno naš protivnik se trudio sebi dodjeljivati takve epitete.
Takvi maniri ne dokazuju se velikim riječima i PR objavama, nego jasnim djelima. Odnosom prema drugima. Sportskim ponašanjem. Poštovanjem prema državi. Mjerom. Odgovornošću.
Čvrsto i ponosno stojimo iza svog identiteta, našeg grba, historije i slobodarskih vrijednosti koje su generacije ponosno nosile u svojim srcima. Upravo to jesu razlozi zbog kojih ovaj Klub traje i zbog kojih će i trajati i dalje.
Stajemo ovdje. Pred nama su nove utakmice i borba za evropska takmičenja. Naš odgovor neće biti prepucavanje. Naš odgovor će biti kvalitetan fudbal, rad, dostojanstvo, jači Klub i još veća odgovornost prema imenu koje ponosno nosimo.
FK Velež Mostar nastavlja svojim putem. Dostojanstveno, ponosno, prkosno i uvijek na pravoj strani historije.
Mostar u srcu, Velež do groba.”

FK Borac Banja Luka
HŠK Zrinjski Mostar
FK Sarajevo
FK Velež Mostar
NK Široki Brijeg
Arsenal FC
Manchester City
Manchester United
Aston Villa
Liverpool FC
FC Bayern München
Borussia Dortmund
RB Leipzig
VfB Stuttgart
TSG 1899 Hoffenheim
Inter Milan
SSC Napoli
AS Roma
Komori
AC Milan
Austrija
Bosna i Hercegovina
Rumunija
Kipar
San Marino