Dok su ljekarske prognoze govorile jedno, Amir Hadžiahmetović odlučio je vjerovati sebi. Samo nekoliko sedmica nakon što je iz N/FSBiH potvrđeno da zbog povrede propušta Svjetsko prvenstvo i da ga čeka operacija, vezista Hull Cityja napravio je potez koji je iznenadio čak i ljude unutar reprezentacije – odgodio je hirurški zahvat kako bi ostvario san i putovao na Svjetsko prvenstvo.
Bio je to rizik koji mnogi vjerovatno ne bi prihvatili. Ipak, želja da obuče dres Bosne i Hercegovine na najvećoj svjetskoj pozornici bila je jača od svega. Nakon brojnih pregleda, konsultacija sa specijalistima i teških razgovora sa porodicom, Hadžiahmetović je izabrao konzervativni način liječenja, svjestan da preuzima ogromnu odgovornost, ali i da se prilika poput Svjetskog prvenstva možda pruža samo jednom u životu.
– Nevjerovatno je što je učinio – govorio je Barbarez na konferenciji za medije, a da je cijela priča gotovo filmska u razgovoru za Reprezentacija.ba portal priznaje i sam Hadžiahmetović.

– Zaista sam mnogo sretan. Sve što se dešavalo u posljednjih mjesec dana djeluje kao scenario za film. Velika je stvar putovati sa svojom državom na Svjetsko prvenstvo i osjetiti čari takvog takmičenja. Nisam želio propustiti ovu priliku.
Otkrio je kako je nakon brojnih konsultacija sa vrhunskim doktorima odlučio pokušati izbjeći operaciju.
– Donio sam odluku da idem sa tzv. konzervativnim liječenjem. U obje opcije postojao je određeni rizik, ali za sada ide sve super. Posebno sam zahvalan našem reprezentativnom doktoru i velikom čovjeku Senadu Maksiću, kao i Zoranu Tocilju kod kojeg sam radio veliki dio rehabilitacije. Radi se o vrhunskom stručnjaku i čovjeku bez kojeg bi mi ovo bilo sve dosta teže.
Kada je riječ o ambicijama reprezentacije, optimizma mu ne nedostaje.
– Grupa izgleda dobro, ali nikoga ne smijemo potcijeniti. Švicarska, Katar i Kanada imaju kvalitet i bilo kakvo opuštanje moglo bi nas skupo koštati. Ipak, vjerujem da možemo proći dalje, pa šta bude.
Posebnu pažnju privukla je i zanimljiva porodična anegdota stara čak 17 godina. Naime, njegova majka je još tada na Facebooku objavila zajedničku fotografiju Amira i Sergeja Barbareza uz opis: “Budući selektor sa svojim igračem.”
– Majka je ispala prava vidovnjakinja. Vjerovatno je to bila majčinska intuicija. Fotografija je nastala na jednoj utakmici reprezentacije kada je Barbarez završavao trenersku licencu. I meni i njoj je bila velika želja da se fotografišemo s njim, a danas, kada pogledamo sve ovo, djeluje nestvarno – rekao je kroz osmijeh.

Dolazak u Hull City i saradnju sa Sergejem Jakirovićem opisuje kao pun pogodak u karijeri.
– Trebala mi je promjena. Engleski fudbal je mnogo grublji i dinamičniji. Nije slučajno što kažu da je Engleska posebna priča. Najveća razlika u odnosu na Tursku je kriterij suđenja – ovdje se stalno igra na granici faula i tempo je nevjerovatan.
O saradnji sa Jakirovićem govori samo u superlativima.
– Jakirović je vrlo pragmatičan i jednostavan čovjek. Igrači ga poštuju i vole. Na njegov nagovor sam došao u Hull i ovu sezonu ću pamtiti po lijepim stvarima. Hull je prošle godine jedva ostao u ligi i to zahvaljujući gol razlici. Ove godine je bio cilj plasman u sredinu tabele i uz sve poteškoće koje smo imali u funkcionisanju, poput kazni za dovođenje igrača, mi smo sada na vrhu i čekamo to finale na Wembleyju. Prelijepa priča. Ako uđemo u Premier ligu, to će biti inspiracija za mnoge i potvrda one fraze “nije u šoldima sve.
Kako mu na kraju sezone ističe posudba iz Bešiktaša, neizbježno je pitanje šta slijedi nakon ljeta.
– Ako bismo izborili ulazak u Premier ligu, onda definitivno postoji šansa da budem i dalje u Hullu, ali vidjet ćemo kako će se sve to odigrati na kraju. Ne treba zaboraviti da sam vezan ugovorm sa velikim klubom kao što je Bešiktaš i opet je to neka “win-win” pozicija. Najvažnije je u ovom trenutku da me zdravlje posluži, ostalo – šta Bog da, istakao je Hadžiahmetović na kraju razgovora.


FK Borac Banja Luka
HŠK Zrinjski Mostar
FK Sarajevo
FK Velež Mostar
NK Široki Brijeg
Arsenal FC
Manchester City
Manchester United
Aston Villa
Liverpool FC
FC Bayern München
Borussia Dortmund
RB Leipzig
VfB Stuttgart
TSG 1899 Hoffenheim
Inter Milan
SSC Napoli
AS Roma
Komori
AC Milan
Austrija
Bosna i Hercegovina
Rumunija
Kipar
San Marino