Selektor Sergej Barbarez obratio se medijima u zgradi FS BiH povodom objave spiska igrača za predstojeći Mundijal.

Barbarez je govorio o mnogim temama, a press konferenciju je započeo obraćanjem.

“Drago mi je da vas vidim u ovolikom broju i to nešto dokazuje da se nešto dešava kod nas. Ja sam sretan što sam opet ovdje što ćemo se duržiti i igrati se pitanja i odgovora. Što se tiče protokola danas objavljujemo spisak od 26 igrača, plus pretpoziv. Svjesno smo izabrali ovaj momenat već na početku da imamo taj mir i da igrači imaju taj mir da razmisle o tome i da se zna situacija. I u same pripreme ćemo krenuti sa 26 igrača. I nekako smo puno razmišljali o tim stvarima i u razgovoru sa drugim reprezentacijama smo došli do toga da je bolje ovako krenuti, svakako da možemo reagovati na neke stvari, kojih se nadamo da neće biti. Uvijek je teško kada nekoga morate poslati kući i reći da nije u tih 26 igrača i zato je ta odluka od početka.“ započeo je Barbarez pa nastavio:

“Malo smo razmišljali o ovim stvarima kako ćemo predstaviti, stvarno je i napor bio veliki i trud izvan reprezentacije. Nadam se da će vam se svidjeti i da će emocija biti tu. Idemo u jednu prezentaciju, ne sa moje strane nego u jednom video prilogu.“

Jutros se pojavila informacija za Amira Hadžiahmetovića, da se oporavlja i kakva je situacija vezano za njega?

“Pa situacija je takva da je naspisku. Moram pohvaliti Amira, stvarno je nevjerovatno šta je učinio. On je praktično bio pred operacionim stolom i onda me on pitao da li postoji mogućnost da na drugi način to liječi. Naravno, sa moje strane je odobreno, ali da pazi na sebe, karijeru i zdravlje. Ali, evo mjesec dana smo u razgovoru sa doktorima i našim i stranim i sve ide kako treba. Zadaća mu je jedina bila da na dan okupljanja, 23. maja bude spreman. On je to obećao i zato je na spisku.“ istakao je Barbarez.

Koliko vam sada zaigra u grudima kada znate da će se himna BiH opet čuti na velikom takmičenju?

“Vjeruj da imam još uvijek taj momenat kao na terenu poslije utakmice sa Italijom i jednostavno ga ne puštam. U ovih nekih par sedmica me dosta ljudi pitalo jesam li se odmorio, a moj odgovor je bio kako se mogu od sreće odmarati. Želim taj osjećaj zadržati koji je povezan sa dosta rada, stvari i zajedništva. I ta baza, taj tim je osnov svega i od početka je ta priča bila naša da jedino tako može u reprezentaciji. Pričamo o reprezentaciji, ne o klupskom fudbalu. I pogotovo kada imate taj naboj i osjećaj ponosa i kada obučete dres, izađete, vidite šta se dešava na našim utakmicama, koliko ljudi dođe i to vam daje još više motiva. I nadam se da je do sada naš put išao u pravom pravcu i daleko od nekog kraja.“ rekao je Barbarez.

Kakav je status pretpoziva i u kojem slučaju nam oni dolaze?

“Što se tiče pretpoziva to su uvijek momci na koje računamo. Koji nisu sada uspjeli da uđu u kadar, ali su tu ako se nešto desi iz više razloga, neko bolestan ili se povrijedi. Mislim da imamo pravo i tamo kada odemo da mijenjamo, ali je ovo do 2. juna kada idemo za Ameriku. Što se tiče Ermina Mahmića, ja sam pravo sretan što će on biti sa nama i što je donio tu odluku. On nas uvjerava da je to tako bilo od početka i to nas uvjerava da je pravi pogodak. Ja sam sada u subotu bio u Plzenu i pričao sa njim, gledao utakmicu i stvarno ne možete vjerovati kako je to dijete sretno i ponosno što će biti sa nama. Tip igrača koji nismo imali dosada, neka osmica, desetka vrlo ofanzivna, prodorna sa dubinom tehnički, svakako o tim stvarima se ne treba puno pričati. Naravno, momak koji se i dalje može razvijati što mi želimo takve momke da imamo, ali sa ciljem da ova reprezentacija imaj i narednih deset godina ovakve igrače.“

Na koji način ste birali protivnike za prijateljske utakmice i kako će nam oni pomoći u pripremama za SP?

“Bilo je dobro da smo dobili uopće protivnike, jer poslije baraža je dosta toga zatvoreno bilo. Puno se prije to organizuje. Ali, opet sam dosta zadovoljan, Makedoniju imamo reprezentaciju koja će nam tražiti određene stvari, ali plan je tu da dosta igrača probamo, da probamo neke druge varijante što se tiče sistema i to će ići u tom smijeru za vježbanje stvari. Što se tiče Paname, to nam je posljednji meč na tlu Amerike i to nam je bitno da dobijemo osjećaj sa temperaturom i vremenskom razlikom. Protivnik koji ide agresivno, zna igrati zonu i zna se braniti. Pokušat ćemo mu da dobijemo tu osjećaj i da se u generalnoj probi pripremimo za utakmicu protv Kanade. SIgurno je dobro za nas da ćemo prvi put biti zajedno najmanje tri sedmice pred prvu utakmicu i ukupno preko mjesec dana i to je velika stvar.“

Koliko ste u kontaktu sa igračima koji se trenutno oporavljaju od povreda, da vidite i pratite njihov oporavak i koliko samopouzdanja imate da će do prve utakmice, ako i ne do ovih prijateljskih biti sposobni da daju maksimum kada to bude potrebno?

“Da nisam u svakodnevnom kontaktu sa njima ne bih dobro radio svoj posao. I da nije sigurno da oni svi 23. juna na treningu budu i 29. da mogu igrati ne bi ni jedan bio sa nama, to je sigurno. Sada, ako nešto bude ili se povreda ponovi to je nešto drugo i na to ne možemo utjecati, ali sve je po planu da svi budu zdravi 23. i 29. da igraju.“ naglasio je Barbarez.

Generalno kako ste zadovoljni formom igrača? I samo je Dedić na poziciji klasičnog desnog beka, da li mislite da će to biti dovoljno za tu poziciju?

“Hvala konačno za jedno pitanje iz struke. Moram prvo reći da je totalno neprimjereno i totalno nerespektabilno prema igračima, prema ovome što smo mi uspjeli, kao neko četvrto ili peto pitanje, da pitamo o igračima koji uopće nisu ni građani ove države. Ja ne znam šta radimo mi ovdje. 26 igrača i još devet pretpoziva i mi pitamo stalno o nekim drugim ljudima. Mene to boli, mene to smeta, samo da znate i toliko sa te strane. Sa druge strane, to je odluka bila za Vels i Italiju. Zato što nam je u tom momentu backup Amar Memić. Sada se dešava da imamo šest dana između utakmica da se odmorimo i da dođemo sebi, i to je igralo veliku ulogu. Smatrali smo da nam je na nekim pozicijama trebalo duplih rješenja. Vidjeli smo da nam Dedić može pokriti i lijevu stranu i zato je eksplicitno ta odluka što se tiče bekova, to smo imali i u martu i ta nam se odluka svidjela.“ rekao je Barbarez.

Imamo nekolikom polivalentnih igrača, koliko će to poslužiti za isprobavanje alternativa za neke nepredviđene situacije i planove B, C, D i sl.?

“Dokazali smo te neke varijante kako reagujemo na utakmicu i to je vrlo važna stvar. Od tada nas sistem i ne zanima. Ako se sjećate Velsa i kada su ušli Alajbegović Tabaković igrali smo sa sedam ili osam ofanzivnih igrača, znači ta varijanta koja se zna i koja funkcioniše gdje imate tri klasična napadača da ne zatvaramo krila gdje Esmir i Kerim imaju situacije jedan na jedan i to je vrlo važna stavka. Da onda imaš potporu iz drugog plana što je u ovom sistemu vrlo važna stavka. I mislim da sa Mahmićem da smo u ofanzivnom dijelu vrlo fleksibilni. Što se tiče zadnje linije imamo pet stopera, jedini mali problem je sa Nidalom koji nije u takmičarskoj formi, ali imamo tri sedmice priprema i mislim da ne bi trebali imali problema.“

Koliko je FS BiH imao utjecaja kako će dres reprezentacije izgledati?

“Ja se moram pohvaliti da sam da direktorom i Sašom Papcem imao utjecaja na to kako će dres izgledati. Sada ja ga nisam vidio uživo, ali dok dođe iz Kine vidjet ćemo na šta će ličiti. Popravnog momenta nemamo jer se čekao momenat i utakmica sa Italijom da možemo napraviti dres. Taj dres je prvo idejni bio da se igra Liga Nacija u njemu. On je na putu negdje i nadajmo se samo da nije stao u onom kanalu, onda ćemo igrati u starim stvarima, ali ja se radujem, ja se stvarno radujem. Svi su uložili veliki trud. Plan je da bude spreman za Makedoniju.“

Kakav je plan? Da li razmišljamo samo o Kanadi ili sva tri protivnika i je li to najteža utakmica na SP?

“Pa vidite, kada dobijete šansu da igrate otvaranje SP i to je nevjerovatan ponos i osjećaj. Sa jednim domaćinom igrati njihovu historijsku utakmicu. Sigurno da je SP neka nova priča i iskustvo. Mi možemo pričati i uzimati savjete od drugih reprezentacija kako se ponašati i kako reagovati na rezultate. Fokus uvijek ide na narednu utakmicu, i nije to floskula. Preko Makedonije, Paname spremamo se za Kanadu i vidjet ćemo kako ćemo se ponašati.“ naglasio je Barbarez.

Najbolji igrač u reprezentaciji Kanade se povrijedio kako gledate na to?

“Za to ja imam svoj Jasmina Kolašinca koji zaslužuje ogromne komplimente, naš glavni analitičar koji radi izvaredan posao. Naravno da znamo, ima još vremena i godinama ga gledam u Bayernu i vrlo je brz igrač. Morat ćemo naći rješenje za te stvari. Ja se stvarno radujem kada razmišljam o tim utakmicama.“

Koju poruku bi Sergej Barbarez kao navijač poslao samom sebi pred prvu utakmicu Zmajeva na SP?

“Ufatio si me sada. Možda onu poruku na kraju, nju često izgovaram i živim. Jer sam vidio te slike u Sarajevu i mog dočeka u Mostaru. Ono je bilo za nekog filma. Ja bih samo rekao raduj se tom momentu, uživaj, usreći nas, dajte sve od sebe kao i do sada i sve će biti okej.“

Koji je vaš komentar na kritike stadiona u Kanadi, da je umjetna trava i da su tribine loše?

“Nisam upratio to. Može biti samo hibridna trava, da je umjetna ne vjerujem to. To da njihovi stadion normalno je 32.000, ali za SP moraju malo dignuti to pošto i oni tu igraju sve svoje utakmice, zato je to sve sa tim montažnim tribinama, ali što se tiče Amerikanaca mislim da tu neće biti problema. Nije nigdje danas 100 posto čista trava, svugdje je hibridna, to jeste da ima dio i umjetne i dio normalne trave.“

Na sugestiju direktora reprezentacije BiH Emira Spahića, Barbarez je otkrio novinarima plan puta kao i koji će kamp koristiti Zmajevi.

“Poslije Toronta idemo u Salt Lake City i tamo će biti naš primarni kamp. Nismo htjeli da poslije St. Louisa idemo u kamp i onda da letimo opet 4-5 sati pošto je jedna utakmica na Istoku, dvije na Zapadu. Zato ćemo ostati pet dana u Torontu, poslije pet dana St. Louisa, da smo na toj strani da nemamo puno problema sa vremenskim razlikama. Onda idemo na Zapad gdje ostajemo isto vrijeme. I to je bilo vrlo delikatno, ali odlučili smo se za tu situaciju. Manje letova i manje umora.“ zaključio je Barbarez.