BiH i Austrija večeras od 20,45 sati u Zenici igraju duel grupe H kvalif. za SP 2026.

Uoči utakmice za BHRT je govorio Sergej Barbarez.

“Do sada je sve išlo kako treba. Momci su doro raspoloženi nakon San Marina. Sedam novih igrača je tu u prvoj postavi i to nam je bio cilj. Drago mi je što smo odigrali dobro protiv San Marina i sa mnogo samopouzdanja čekamo ovaj meč“, rekao je selektor i prokomentarisao startnu postavu:

“Nema previše eksperimenata. Svi ovi igrači su igrali i imaju povjerenje. Nalaze se u formaciji koju najbolje znaju da igraju. Igrali su sa svojim saigračima i ne vidim tu problem. Svježina je to što nam treba. O tome ćemo u budućnosti voditi računa.”

Mujakić i Memić u prvih 11?

“To su igrači kojima vjerujemo. Zadovoljan sam sa njima. Donose nam energiju i brzinu što smo željno to čekali. Sa Gigovićem i Dedićem imamo četiri igrača sa kojima dobijamo natrpsoječnu brzinu.”

Austrija?

“Jedna velika reprezentacija koja gradi svoj put nekoliko godina sa trenerom. Favoriti su, ali mi igramo kući. Želimo nešto vratiti ovim ljudima koji nam pružaju podršku. Rasprodani su stadioni sa našima navijačima gdje god igramo. Svaka ekipa ima dobre i loše strane. Te stvari ćemo ostaviti za nas da probamo negativne iskoristiti. Vidjet ćemo šta će biti na kraju.”

Podrška navijača?

“Ovi ljudi su zaslužil inešto. Vidjeli smo šta se desilo sa košarkašima. Prepoznali su nešto, našu volju, momenat i ponos prema grbu i državi. Nadam se da će se to i nastaviti.”

Sve podsjeća na kvalif. za SP 2014?

“To je taj kult reprezentacije. Kod mene je to bila velika tema. To se moralo opet vratiit na vrhunski nivo. Imamo tu energiju u narodu i taj ponos. Moramo rezultatima te stvari graditi, ali i odnos prema grbu. Mislim da to radimo i ljudi to prepoznaju.