Reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je dva meča sa San Marinom u dosadašnjoj historiji. Oba puta su slavili Zmajevi.

Susretali smo se dva puta 2005. godine u kvalifikacijama, prvi meč je završen 1:3 u gostima, a drugi 3:0 kući. Zanimljivo, na oba meča nastupili su gotovo svi današnji članovi stručnog štaba Barbarez, Bajramović, Milenković, Spahić, Hrgović…

BiH je bila tada 77. na FIFA listi, a San Marino 162. BiH je sada sedam mjesta bolja, a San Marino je pao na posljednje 210. mjesto.

Prvi meč odigran je 4. juna 2005. godine u okviru Kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. BiH je u San Marinu pobijedila sa 3:1.

Dva gola postigao je Salihamidžić, a jedan je djelo današnjeg selektora Sergeja Barbareza.

BiH je počela u sastavu: Almir Tolja, Ninoslav Milenković, Velimir Vidić, Saša Papac, Zlatan Bajramović, Ivica Grlić, Džemal Berberović, Mirsad Bešlija, Hasan Salihamidžić, Zvjezdan Misimović, Sergej Barbarez. Priliku sa klupe dobili su Mladen Bartolović, Nedim Halilović i Dušan Kerkez. Selektor je bio Blaž Slišković.

Drugi meč odigran je iste godine, 10. augusta. BiH je u Zenici slavila sa 3:0, a hetrik je postigao Elvir Bolić.

Slišković je tada od prve minute poslao na teren sljedeći sastav: Almir Tolja, Džemal Berberović, Emir Spahić, Branimir Bajić, Vedin Musić, Vladan Grujić, Ivica Grlić, Hasan Salihamidžić, Sergej Barbarez, Mladen Bartolović, Elvir Bolić. U drugom dijelu su ušli: Albin Pelak, Mirko Hrgović i Zvjezdan Misimović.

BiH je tada Kvalifikacije završila na trećem mjestu sa 16 bodova. Srbija je bila prva sa 22, a Španija druga sa 20. Ispod nas su bili Belgija, Litvanija i San Marino.

(Reprezentacija.ba)