Čedomir Ćulum je uvijek spreman na razgovor, a pogotovo na ozbiljan posao. Mladi stručnjak iz Banjaluke, osim što je ‘desna ruka’ Mladena Žižovića u FK Borac, također je već skoro dvije godine na čelu najmlađe reprezentacije koja djeluje pod okriljen N/FSBiH. Kaže kako je počastovan s tim što je danas selektor U15 selekcije sa kojom bilježi prilično dobre rezultate i pored svih izazova s kojima se suočava u radu.
Pod tim, naravno, najviše misli na uvjete u kojima egzistiraju igrači od kojih se očekuje da danas-sutra postanu nove džeke, pjanići, ibiševići…
– Prije mene Igor Janković je radio kvalitetno i nije mi bilo teško nastaviti u tom pravcu. Mi smo uvijek imali kvalitetnu djecu, ali naš su problem su uvjeti, kvalitet rada… Evo, objasnit ću vam to na jednostavan način. U svim ozbiljnim sistemima djeca već sa 14-15 godina pristupaju akademijama, žive u internatu, imaju pet timskih treninga, tri individualna i na to sve utakmicu. Negdje čak i praćenu ishranu, sportskog psihologa…
Kod nas jedino akademiju ima Sarajevo, dok ostali klubovi mahom imaju jedan teren s vještačkom travom ili još jedan loš sa prirodnom. I još ligu igramo dva puta po 35 minuta, dok svi ostali duže. Kod nas talenat nikada nije bio problem, čak smo u nekim segmentima kao što je smisao za igru napredniji, ali uvjeti, količina i kvalitet rada je ono što moramo popraviti – kaže Čedomir Ćulum u razgovoru za Reprezentacija.ba portal.
I pored svega što je nabrojao Ćulum vodeći reprezentaciju alibi nikada nije tražio. Naprotiv – zasukao je rukave sa svojim saradnicima koji su stalno na terenu skautirajući mlade igrače.
– Zahvaljujući modernim tehnologijama imam mogućnost svaki vikend ispratiti barem jednu utakmicu pionirske lige, a na to sve je i stručni štab stalno na terenu. Svakodnevno smo u kontaktu iz razloga što prema toj djeci moramo biti odgovorni. U njihovoj uzrasti mnogo je teže procijeniti kvalitet, iz razloga što se razlikuju biološka i hronološka starost, svakome od njih se morate posvetiti kako ne bi izgubili volju za treningom i kako ne bismo ispustili nekog od talentovanih dječaka.
Mi smo mala zemlja… Za svakog od njih imamo karton sa informacijama s čim raspolože, a šta je to na čemu treba raditi. Čujemo se i sa trenerima klubova kako bismo razmijenili informacije o radnim navikama, kako se igrač ponaša u momentima kada mu ide dobro, a kada loše…

Neiscrpan bazen svakako je i dijaspora, iako i tu postoje problemi, priznaje Ćulum.
– Putem videomaterijala ispratimo većinu dječaka koji igraju u poznatijim, većim, ligama. Kada neko od njih skrene pažnju na sebe, vrlo brzo stigne poziv zemlje u kojoj žive, a na to sve ih i klubovi uslovljavaju da se moraju odazvati jer će tako imati tu lakši prolaz. Zadnji primjer je dječak iz Bayerna koji je prošlog ljeta bio s nama u kampu. Nedugo nakon toga je stigao poziv iz Bavarske regije, a u klubu su mu “savjetovali” kako je bolje da taj poziv prihvati i potom je, očekivano, odbio naš za turnir u Albaniji. Nije se odazvao.
Ćulum kvalitet su prepoznali i u FK Borac, danas je jedan od pomoćnika u stručnom štabu Mladena Žižovića i svakako dijelom zaslužan za sjajnu evropsku priču koja je iza ovog kluba.
– Napravili smo nešto izvanredno za naš klub, ali i za državu i samu ligu po pitanju koeficijanta. Bez nastupa u Evropi se teško može kod nas egzistirati, novac je postao neizbježan i ključan faktor. U Evropi smo zaustavljeni od Rapida koji je infrastrukturno i finansijski iznad nas sigurno 16-17 puta, a i pored toga imali smo šansu da prođemo, ispali smo nakon produžetaka. Ako me pitate za formulu uspjeha, jedini je – posvećenost i glad za uspjehom.
Radili smo duplo više od svih. Svako u stručnom štabu ima svoju ulogu, dnevno provedemo po četiri-pet sati sjedeći i analizirajući svaki detalj, raspravljamo, a Žižović je taj koji na koncu donosi odluke. Ispostavilo se savršene, znao je da sabere naše energije, misli, ali sve ide lakše kada u timu vlada prava kohezija. To je kod nas slučaj.

I pored toga što su sastavu imaju iskusne igrače sa bogatim međunarodnim iskustvom, Borac također radi i na promociji onih mlađih koji će, očekuje se već na ljeto, napuniti klupsku kasu.
– Borac je na pravom putu. Guranje mladih igrača je jedini i ispravan put kojim trebaju ići i ostali, šansa se mora pružiti i svakoga od njih psihološki pripremiti na ono što dolazi. Kulašin, Vuković…, da ne nabrajam dalje, svi oni mogu bez problema igrati u klubovima protiv kojih smo igrali u Konferencijskoj ligi, a zna se koliko oni plaćaju takav potencijal… Kod nas je Kulašin došao kao mlađi junior, vremenom je sazrijevao i ove sezone je eksplodirao.
Vuković je naše dijete, imao je godinu dana kaljenja u nižem rangu i moram otkriti da smo mi već u prošloj sezoni nakon titule insistirali da ostane i obećavali mu šansu. On se tada nije osjećao spremnim, želio je ostati u Laktašima, što smo ispoštovali i nakon fenomenalne polusezone vratio se. Za taj svoj rad mislim da će biti nagrađen već na ljeto transferom u neki veći klub – kaže Ćulum na kraju razgovora za Reprezentacija.ba portal.
(Reprezentacija.ba)

FK Borac Banja Luka
HŠK Zrinjski Mostar
FK Sarajevo
FK Velež Mostar
NK Široki Brijeg
Arsenal FC
Manchester City
Manchester United
Aston Villa
Liverpool FC
FC Bayern München
Borussia Dortmund
RB Leipzig
VfB Stuttgart
TSG 1899 Hoffenheim
Inter Milan
SSC Napoli
AS Roma
Komori
AC Milan
Austrija
Bosna i Hercegovina
Rumunija
Kipar
San Marino