Srđan Ivanković, fudbaler ruskog Torpeda iz N. Novgoroda prije nekoliko dana, glasovima futsal trenera iz naše zemlje, izabran je za najboljeg futsalera Bosne i Hercegovine u 2024. godini.
Kapiten bh. selekcije govorio je za stranicu FS BiH.
Prijatan je sagovornik, odmjeren u izjavama i skroman kada govori o značaju ovog priznanja:
“Uvijek sam se trudio da budem fokusiran na rad na sebi i na ostvarivanje kolektivnog uspjeha ali isto tako, individualna priznanja uvijek prijaju. Dobio sam to priznanje prije 8 godina i tada mi je to bio motiv za kontinuirani rad i postavljanje nekih još ambicioznijih ciljeva. Sada ono predstavlja i obavezu da svojim primjerom motivišem što više mladih sportista i pomognem im da budu još bolji u svemu što rade i čime se bave. Jedno vrijeme nije bilo individualnih priznanja u futsalu. Volio bih da ih bude svake godine jer to daje širi značaj ovom sportu, motivaciju individualcima, kao i potvrdu da je njihov trud bio vrijedan i prepoznat. Nadam se da će sve ići u tom pravcu i možda još nekim novim kreativnim idejama“.
U kakvoj si trenutno formi?
„Ako govorimo o formi, moj subjektivni osjećaj je da može bolje ali sudeći po ulasku u novu kalendarsku godinu i utakmicama u klubu, forma je na nivou. Kao mlad igrač sam imao blještavije momente ali i veće oscilacije, sada se veća vrijednost stavlja na konstantnost. S tim mogu biti zadovoljan u poslednjih par godina“.
Igraš u „Torpedu“ iz Nižnjeg Novgoroda, možeš li uporediti bosanskohercegovačku sa ruskom futsal ligom?
„Ruska liga je jedna od najboljih na svijetu i mnogo toga se u organizacionom pogledu može naučiti od njih. Tu imamo dosta prostora za napredak. Marketing i promocija su na visokom nivou tako da su dvorane uvijek ispunjene. Još jedna od razlika, u odnosu na naš futsal je ta, da igrači od malih nogu kreću da treniraju futsal i ostaju u njemu. To znači da automatski imaju prednost u samoj tehničko-taktičkoj bazi razvoja. Kod nas, uglavnom počinjemo sa velikim fudbalom pa prelazimo na futsal. Konkretno, što se tiče talenta igrača ne zaostajemo, imamo mnogo toga da ponudimo, ali postoji razlika u fizičkoj pripremi i disciplini igre“.
Kako si ti vidio naš nastup u prve dvije utakmice kvalifikacija za plasman na Euro 2026?
„Uživao sam u ovim okupljanjima i sveukupnom slikom sam zadovoljan. Ostvarili smo cilj, što je jako bitno. Utakmicom protiv Španije stekli smo nova iskustva, ekipa je pokazala zajedništvo, tako da sam i s tim prilično zadovoljan. U reprezentaciji nema puno vremena za korigovanje jer su okupljanja po nekoliko dana, ali svaki pojedinac radi na sebi i svi se trudimo da dođemo maksimalno spremni. Međutim, uvijek ima prostora za taktičke stvari i stručni štab se trudi da to sve bude efektivno i efikasno. Realno je da idemo u baraž i iskoristimo tu priliku za odlazak na Euro. Evidentno je da su svi članovi reprezentacije, a poslije utakmice u Zenici, moram uključiti i publiku, motivisani, željni i pozitivno nastrojeni, tako da se zaista radujem nastavku kvalifikacionog ciklusa. Takođe, ovaj put imamo i značajniju podršku Saveza, što je za nas veoma važno“.
Naredni protivnik je selekcija Švajcarske, susret se igra već četvrtog februara, šta možemo očekivati u ovom duelu?
„U Švicarcima ne vidimo tek tako lakog protivnika ali svakako je pobjeda jedini cilj. Definitivno smo kvalitetniji taktički i individualno, ali potrebno je da tu utakmicu odigramo mentalno na viskom nivou, odgovorno i sa puno samopouzdanja. Iskreno, oduševljen sam bio posjetom protiv Engleske i jedva čekam da izađem na teren, da vidim u najmanju ruku isti broj navijača, a zašto ne i punu Arenu. Zaista je prelijep osjećaj boriti se za naš tim i pobjedom usrećiti sve naše navijače“.
(Reprezentacija.ba)

FK Borac Banja Luka
HŠK Zrinjski Mostar
FK Sarajevo
FK Velež Mostar
FK Željezničar Sarajevo
Arsenal FC
Manchester City
Aston Villa
Liverpool FC
Brentford FC
FC Bayern München
Borussia Dortmund
VfB Stuttgart
RB Leipzig
Bayer 04 Leverkusen
Inter Milan
AC Milan
Juventus FC
SSC Napoli
AS Roma
Austrija
Bosna i Hercegovina
Rumunija
Kipar
San Marino