Prosječna fudbalska publika ne razumije se toliko u pravničke peripetije i zavrzlame pa teško može razumjeti šta se to već mjesecima dešava u Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo. I zašto se odjednom FS BiH svako malo bavi i oglašava u vezi sa FS KS?
Prema onome što se može pročitati u javnosti za prevlast u FS KS bore se sa jedne strane sarajevski klubovi koji su u većini i koji rade po instrukcijama nadležnih institucija koje su inspekcijskim poslovima pronašle niz nepravilnosti u radu FS KS.
Sa druge strane je trenutno rukovodstvo FS KS koje se poziva između ostalog i na niz odluka i saopštenja FS BiH. Po svim tim odlukama klubovi i mediji prepoznali su da se tako pokušava stvarnoj većini oduzeti pravo odlučivanja u FS KS? FS BiH je inače vrlo anagažovan po pitanju izbora u FS KS, kao nikada do sada.
Nekom strancu bilo bi nejasno kako uopšte sarajevski klubovi nemaju većinu i vlast u svom fudbalskom savezu? Prema javno dostupnim informacijama u FS KS je vladao pravi disbalans u snazi odlučivanja. Tako su tako neka anonimna i beskorisna udruženja imala praktično jači glasački kapacitet u skupštini FS KS nego što to imaju Sarajevo, Željezničar i drugi sarajevski klubovi.
A kako je to prolazilo godinama? Jer se niko time nije bavio sve do Kenana Magode ministra sporta i kulture u Kantonu Sarajevo koji je nakon kapitalnih infrastrukturnih projekata u Sarajevu najavio i uvođenje reda u FS KS, ali i FS BiH. Paralelno u sarajevskim klubovima mijenjali su se na rukovodećim pozicijama često ljudi koji nisu uopšte razumjeli kako funkcioniše fudbalski sistem u BiH.
Praksa iz RS-a pokazuje da se nadležni organi moraju slušati
Zanimljivo je da je FS BiH vezano za izbore u sarajevskom kantonu dao već tri saopštenja, kao i osnovao posebnu radnu grupu, a da su isti procesi u drugim kantonalnim savezima, te savezu RS-a ranije prolazili bez bilo kakve reakcije “krovne kuće bh. fudbala”?
Hoće li odluke udruženja građana biti jače od odluka državnih organa već je vrlo lako predvidjeti. Sličan slučaj desio se u RS-u prije pet godina.
2019. godine kod izbora FS RS nije se pitao FS BiH ni njegov izvšrni odbor nego nadležni organi – tačnije entitetska Republička uprava za inspekcijske poslove koja je zabranila rad FS RS dok se ne održi sjednica Skupštine. Uostalom, tada je i sam današnji predsjednik FS BiH Vico Zeljković imenovan za predsjednika FS RS, što mu je otvorilo put ka poziciji predsjednika FS BiH.
A zašto uopšte gledamo sav ovaj cirkus?
Vjerovatno zato što bi kroz promjene u FS KS dobili i ulazak nekih novih struja u Izvršni odbor Fudbalskog saveza BiH. A to bi moglo protresti temelje mnogih ustaljenih tabijata i dogovora u državnom savezu i našem fudbalu.
Možda se baš kao prvi cilj nameće ispitati adekvatnost i legitimitet postojanja i djelovanja “komiteta za hitnost” kroz koji se često za različite odluke – poput one za odigravanje utakmice protiv Rusije – zaobilazio čak i Izvršni odbor FS BiH.
(Reprezentacija.ba)