Senad Kreso, trener u penziji, za Reprezentacija.ba komentariše aktuelnosti u fudbalu. Kreso se ovaj put dotakao loših rezultata Veleža kao paradigme stanja bh. fudbala, te se pozabavio možda i glavnim razlozima takvih izuzetno niskih rezultata.

“Loše stanje u našem fudbalu kulminiralo je sramotnim porazom Veleža protiv Intera iz Andore. To traži ne jednu duboku analizu samo u Veležu, nego analizu za cjelokupni bh. fudbal.

Razloga da je naš fudbal na niskim granama je mnogo ali dva su konstantna – prevelike i prečeste promjene igrača i trenera:

  1. Velike promjene u igračkom kadru

Jedan je velike promjene u igračkom kadru svakog prelaznog perioda. Ljetni prelazni period za klubove Premijer lige BiH je počeo 15.6. a završiće se 6.9. Već prvi mjesec klubovi su se potrudili da obogate igrački fond pa je tako do sada 12 klubova PL BiH angažovalo 75 novih fudbalera.

Novi igrači su najviše iz zemalja u nasem okruženju (republike bivše Jugoslavije) jer to im dozvoljava propis koji je donio FS BiH prošle godine gdje se kaže da oni nisu stranci. Do sada od njih 75 novopridošlih, njih 30 ih se uklapa u tu prošlogodisnju odluku Saveza.

Najviše novih fudbalera do sada angažovali su Borac 15, Sarajevo 12 i Velež 10. Sarajevo i Borac po osam “stranaca”, a Velež njih pet. Naravno u ovome periodu bilo je i 42 odlaska iz klubova. Najviše iz Borca – sedam fudbalera.

2. Promjene trenera tokom ili nakon prvenstva

Drugi razlog, ništa manje važan je promjena trenera. Kako tokom sezone, tako i po završetku prvenstva. Čak osam premijerligaških klubova startuje u ovoj sezoni sa novim trenerom.

Naravno oba ova navedena razloga su potpomognuta menadžmentom klubova u kojem su većinom individue skromnog sportskog iskustva. Te su oni ti koji donose često loše odluke na štetu klupskog fudbala.

UEFA poredak nemilosrdan

Svake godine rezultati naših klubova u evropskim takmičenjima su razočaravajući.

Prošle godine mostarski Zrinjski je napravio jedan fin iskorak ali to nije dovoljno.

Ako pogledamo UEFA tabelu klubova nijedan naš klub nije među 100 najboljih.

Pa tako imamo da je Zrinjski je na 137. mjestu. Borac 160., Sarajevo 213., Velež 274., a njihovi posljednji “euro” protivnici Inter 158., Aktobe 344., Egnatia 358….”

(Reprezentacija.ba)