Faruk Hadžibegić večeras će debitovati, po drugi put ako se to može tako reći, na klupi Bosne i Hercegovine.

Hadžibegiću je ovo drugi mandat, a 24 godine poslije samo možemo poželiti da mu debi prođe kao onaj prvi, već sada davne 1999. godine.

Predvođena 42-godišnjim selektorom, u večernjem terminu pred 6.000 gledalaca BiH je 5. juna 1999. godine ugostila Litvaniju u tada kvalifikacijama za EURO 2000.

Pobijedili smo 2:0 golovima Kodre i Bolića. Kodro je pogodio iz penala u 25. minuti, a rezervista Bolić konačnih 2:0 postavio je u 90. minuti.

BiH je tada igrala u početnom sastavu: Mirsad Dedić, Mirza Varešanović, Mirsad Hibić, Edin Smajić, Bakir Beširević, Nermin Šabić, Sead Kapetanović, Senad Repuh, Hasan Salihamidžić, Meho Kodro i Marko Topić.

U posljednjih deset minuta utakmice Edin Mujčin je zamijenio Kodru, Elvir Bolić Repuha, a Almir Turković Marka Topića.

Utakmica je ostala upamćena i po crvenom kartonu Salihamidžića iz 67. minute.

Hadžibegić je poslije vodio BiH u još šest utakmica u kojima je upisao još samo jednu pobjedu, na svom posljednjem meču protiv Estonije u gostima.

Prvi pomoćnik mu je kao i danas bio Mehmed Janjoš, a drugi Dino Đurbuzović.