Ženska košarkaška selekcija BiH večeras je u Skenderiji u susretu prvog kola grupe A kvalifikacija za Eurobasket savladala Belgiju rezultatom 87:81.

Gošće, koje su bile treće na prethodnom Eurobasketu, su bile favoritkinje uoči susreta, ali bh. košarkašice (pete u Europi) su odličnom igrom stigle do velike pobjede.

Belgijanke su prvu četvrtinu dobile sa 19:20, a onda su naše košarkašice odigrale maestralno narednih 10 minuta i na poluvrijeme otišle sa prednošću od 51:39.

Jonquel Jones je na poluvremenu zabila čak 25 poena.

I u trećoj četvrtini izabranice Gorana Loje su igrale fenomenalno i nakon 30 minuta igre imale prednost od 73:49.

U posljednjoj četvrtini Belgijanke su iskoristile ležerniju igru bh. košarkašica i ublažile poraz.

Najefikasnija u našem timu bila je nevjerovatna Jonquel Jones sa 44 koša i 22 skoka.

Mate Tavić je dodala 17, a Nikolina Džeko i Miljana Džombeta su ubacile po šest koševa.

Spomenimo i da je BiH večeras bila oslabljena neigranjem ponabolje igrače Marice Gajić zbog povrede, dok su Belgijanke došle u najjačem sastavu.

U drugom susretu naše grupe Njemačka je na svom terenu pobijedila Sj. Makedoniju sa 73:41.

BiH u narednom kolu 14. novembra od 19,00 sati gostuje Sjevernoj Makedoniji.