Ženska A reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas u Zenici od Danske sa 0:4 u svom osmom susretu u kvalifikacijama za Euro 2022, javlja zvanična stranica Fudbalskog saveza BiH.

Uoči početka utakmice igračice su kleknule na teren i tim gestom dale podršku borbi protiv rasizma u svijetu.

Gošće su ofanzivno ušle u meč, a prvu priliku imala je Pernille Harder kada sa 15-ak metara iskosa sa desne strane loptu šalje pored gola. Ista igračica u 21. minuti je ostala sama na desetak metara od gola, ali ponovo nije bila precizna. Minutu poslije Harder prolazi po lijevoj strani i šalje loptu u sredinu za Sanne Troelsgaard koja šutira pored gola.

Danska do prednosti dolazi u 37. minuti. Nikolinu Dijaković lopta pogađa u ruku u kaznenom prostoru i sutkinja Sandra Bastos pokazuje na bijelu tačku. Precizna izvođačica jedanaesterca bila je Nadia Nadim.

Prednost je udvostručila Sanne Troelsgaard u 43. minuti odličnim šutem sa ivice kaznenog prostora.

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Sofie Svava izvodi korner sa desne strane, a Rikke Sevecke glavom loptu šalje u mrežu za 0:3.

Dankinje su imale terensku inicijativu i u drugom poluvremenu, ali se rezultat nije mijenjao do 90. minuti kad Nanna Christiansen lob udarcem loptu šalje iza leđa Envere Hasanbegović.

Izabranice Samire Hurem će u utorak, 22. septembra u zeničkom Trening kampu odigrati meč sa Italijom.

Bosna i Hercegovina-Danska 0:4 (0:3)

Trening centar NS/FS BiH, Zenica.

Sutkinja: Sandra Bastos (Portugal).

Pomoćne sutkinje: Olga Almeida, Diana Henriques (Portugal).

4. sutkinja: Ana Luisa Carneiro Amorim De Morgado Afo (Portugal).

Golovi: 0:1 Nadim (37’ penal), 0:2 Troelsgaard (43’), 0:3 Sevecke (45’+3), 0:4 N. Christiansen (90’).

Bosna i Hercegovina: Envera Hasanbegović, Nikolina Dijaković, Azra Hamzić, Melisa Hasanbegović, Andrea Grebenar (83. Marija Ana Milinković), Valentina Šakotić, Đula Velagić, Sofija Krajšumović (89. Maja Jelčić), Selma Kapetanović, Minela Gačanica (46. Andrea Gavrić), Amela Kršo. Selektorka: Samira Hurem.

Danska: Katrine Abel, Rikke Sevecke, Simone Boye Sorensen, Sanne Troelsgaard (73. Nanna Christiansen), Nadia Nadim, Pernille Harder, Katrine Veje, Stine Larsen (62. Signe Bruun), Sofie Junge Pedersen, Nicoline Sorensen, Sofie Svava (67. Frederikke Thogersen). Selektor: Lars Sondergaard.