Fudbalska selekcija BiH će za dvadesetak dana igrati mečeve kvalifikacija za EP protiv Finske (8. juni) i Italije (11. juni), a bh. reprezentativci ulaze u sami finiš klupske sezone.

Selektor Prosinečki je danas objavio spisak od 24 igrača na koje račune za spomenute utakmice kvalifikacija za EP i može biti zadovoljan igrom većine aktuelnih Zmajeva.

Ipak, selektora brinu povrede trojice veznih fudbalera, Gojaka, Cimirota i Krunića.

Krunić nije ni konkurisao za duel Empolija i Torina, dok su Gojak i Cimirot zamijenjeni u toku mečeva svojih klubova.

Za sada nije poznato da li će spomenuta trojica fudbalera biti spremna za kvalifikacione utakmice.

Odličnu sezonu igra Samir Memišević, koji je u subotu stigao do petog ovosezonskog gola za Groningen. Samir (po vokaciji stoper) većinu sezone igra kao zadnji vezni i pruža sjajne partije u dresu holandskog kluba.

Povratnik u A tim Riad Bajić je bio strijelac za Istanbul u velikom derbiju protiv Galatasaraya, ali njegova momčad je na kraju izgubila i ostala bez titule prvaka Turske.

Još jedan povratnik u nacionalni tim Smail Prevljak je iskoristio svoju minutažu te asistirao u gostujućem trijumfu Salzburga nad Sturmom (2:1).

Prevljak, koji je osvojio duplu krunu sa Salzburgom, je ove sezone postigao 12 golova i ubilježio dvije asistencije u svim takmičenjima.

Ervin Zukanović (Genoa – Cagliari 1:1, Italija) – 90 minuta igre,

Toni Šunjić (Yenisey – Dynamo Moskva 2:2, Rusija) – 90 minuta igre + žuti karton,

Ermin Bičakčić (Mainz – Hoffenheim 4:2, Njemačka) – 90 minuta igre,

Darko Todorović (Sturm – Salzburg 1:2, Austrija) – igrao do 80. minute,

Eldar Ćivić (Sparta Prag – Jablonec 2:0, Češka) – igrao od 56. minute,

Sead Kolašinac (Arsenal, Engleska) – šampionat završen,

Vezni red:

Haris Duljević (Dynamo Dresden – Paderborn 3:1, Njemačka) – 90 minuta igre + asistencija,

Goran Zakarić (Partizan – Proleter 2:0, Srbija) – 90 minuta igre,

Stjepan Lončar (Rijeka – Lokomotiva Zagreb 1:0, Hrvatska) – 90 minuta igre,

Deni Milošević (Kasimpasa – Konya 1:1, Turska) – 90 minuta igre,

Edin Višća (Galatasaray – Istanbul 2:1, Turska) – 90 minuta igre,

Elvis Sarić (Suwon – Ulsan 1:3, Južna Koreja) – 90 minuta igre,

Amer Gojak (Inter Zaprešić – Dinamo Zagreb 2:3, Hrvatska) – igrao do 46. minute,

Edin Džeko (Sassuolo – Roma 0:0, Italija) – 90 minuta igre,

Riad Bajić (Galatasaray – Istanbul 2:1, Turska) – igrao do 81. minute + GOL + žuti karton,

U obzir su uzeti igrači koji su se našli na spisku selektora Prosinečkog za mečeve sa Finskom i Italijom.