Nakon 13 odigranih kola jesenjeg dijela takmičarske sezone 2017/18. Premijer omladinske lige BiH za juniore prvo mjesto na tabeli zauzima Sarajevo sa 34 boda (11 pobjeda, 1 remi, 1 poraz, gol razlika 66:19), prenosi zvanična stranica Fudbalskog saveza BiH.

Najbliži pratilac im je gradski rival Željezničar sa 28, a Sloboda i Krupa dijele treće i četvrto mjesto sa po 25 bodova.

Sarajevo je tim sa najviše pobjeda (11), a Željezničar, Sloboda i Krupa su pobijedili u 8 utakmica. Najviše neriješenih rezultata imaju Željezničar i Zvijezda 09 (4), dok je GOŠK ekipa sa najviše poraza (11).

Sarajevo je sa 66 postignutih golova najefikasnija ekipa u ligi, dok drugi najbolji napad ima Željezničar sa 42 pogotka. Najmanje golova je postigao GOŠK (10).

Najbolju odbranu imaju Željezničar i Zrinjski sa po 14 primljenih pogodaka. Najčešće su loptu iz mreže vadili igrači GOŠK-a, 72 puta.

Juniorski reprezentativac BiH i napadač Sarajeva Imad Rondić predvodi listu strijelaca sa 16 golova, a prati ga Saša Maksimović iz Slobode sa 13. Luka Asentić iz Zvijezde 09 se 12 puta upisao u listu strijelaca, a po 11 pogodaka su postigli Semir Dacić (Željezničar) i Luka Knežević (Široki Brijeg). Ahmeda Hasanović iz Željezničara, te dvojac iz Sarajeva Sanin Klarić i Ševkija Resić su postigli 10 golova.

Najbolji skor na domaćem terenu ima Željezničar sa 19 osvojenih bodova (6 pobjeda, 1 remi, gol razlika 29:3). Bod manje osvojila je Krupa (6 pobjeda, 1 poraz, gol razlika 12:4). Najneuspješniji domaći timovi su GOŠK (4 boda), te Čelik i Vitez (po 5 bodova).

Sarajevo je sakupilo najviše bodova na gostujućim terenima – 18 (6 pobjeda, 1 poraz, gol razlika 32:11), a Sloboda je na strani sovojila 12 bodova (4 pobjede, 2 poraza, gol razlika 22:10). GOŠK u gostima nije osvojio niti bod, dok je Vitez osvojio 1.

Odigrana je 91 utakmica jesenjeg dijela prvenstva, a u 47 susreta pobjede su ostvarile domaće ekipe (51,65%). 15 utakmica je završeno bez pobjednika (16,48%), dok su 29 pobjeda ostvarili gosti (31,87%). Postignuto je 388 golova (4,26 po utakmici, gol na svaki 21,1 minut). 189 pogodaka je postignuto u prvom poluvremenu utakmica (48,7%), a 199 u drugom (51,3%). Domaći timovi su postigli 220, a gosti 168 golova.

U jesenjem dijelu Premijer omladinske U-19 lige izrečeno je 310 javnih opomena (3,41 po utakmici, jedan žuti karton na svakih 26,4 minuta). Sudje su juniorima pokazale 31 crveni karton (0,23 po utakmici, jedan na svakih 390 minuta).

Ekipa Sajajeva je ostvarila najviše pobjeda u nizu, 10 (od 3. do 12. kola), dok je GOŠK nanizao 10 poraza od 2. do 11. kola.